Všichni víme, že pohyb a sport jsou pro zdraví důležité. Zlepšuje naše kardiovaskulární zdraví, posiluje svaly, zlepšuje průtok krve a lymfy, a tím zlepšuje imunitu, pomáhá snižovat hmotnost, vysoký krevní tlak a hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi). Dokonce zlepšuje naši náladu vylučováním serotoninu. Existují však speciální druhy cvičení, které mají na naše zdraví a pohodu ještě hlubší vliv.
V tibetské lékařské tradici existují různé druhy sportů vhodné pro různé konstituční typy, ale existuje jeden druh cvičení, který je prospěšný pro všechny. Nazývá se nedžang - tibetská léčebná jóga. Bylo součástí přípravných cvičení pro pokročilá jógová cvičení(thrul kor), která jogíni používali k dosažení duchovní realizace, přičemž fyzické zdraví bylo vedlejším účinkem. A teď, co je na ní tak zvláštního?
Můj učitel tibetské medicíny, doktor Nida Chenagtsang, mi řekl, že zadržování dechu je mocná metoda, která prodlužuje život. A zde s dechem úzce pracujeme, zejména se zadržováním dechu. V kombinaci se speciálními pohyby odstraňuje energetické blokády a pomáhá energii - a krvi - volně cirkulovat. Nedávno jsem se také setkal s výzkumem Dr. Johna Douillarda a dalších, kteří vysvětlují zázraky dechových technik ze západního pohledu.
Jak jste již pravděpodobně slyšeli, přerušovaný půst má řadu zdravotních výhod, ale možná nevíte, že stejně tak i přerušovaná hypoxie (kyslíkový půst). Nepříznivé podmínky, jako je nedostatek potravy, vzduchu, extrémní teploty, spouštějí v těle obvody pro přežití na epigenetické úrovni, takže můžeme přežít těžké časy. Zvyšuje produkci transkripčních faktorů, které chrání před poškozením DNA, a růst kmenových buněk, čímž dochází k omlazení organismu. Nedostatek kyslíku - tzv. hypoxie - stimuluje také produkci erytropoetinu (hormonu zvyšujícího hladinu hemoglobinu), oxidu dusnatého (NO), vaskulárního endoteliálního růstového faktoru a tzv. faktoru indukujícího hypoxii (HIF-1), který zvyšuje neuroplasticitu mozku. Neuroplasticita neboli schopnost měnit nervovou soustavu má zásadní význam pro současnou dobu, kdy se musíme přizpůsobovat rychle se měnící situaci ve světě, vyrovnávat se se stresem a emočními traumaty. Nedávný výzkum koronaviru navíc ukázal, že způsobuje masivní oxidační stres, který narušuje schopnost hemoglobinu přenášet kyslík do tkání. Když zadržujeme dech, hromadění CO2 ve skutečnosti vyvolává uvolňování kyslíku z krve do tkání, takže dostáváme ještě více kyslíku tam, kde ho skutečně potřebujeme.
Dalším účinkem, který zadržením dechu získáme, je aktivace bloudivého nervu - nejdůležitějšího nervu parasympatického nervového systému, který je zodpovědný za "odpočinek a trávení" a umožňuje správnou funkci všech vnitřních orgánů. Působí proti sympatické stresové reakci neboli režimu "bojuj nebo uteč", který je z dlouhodobého hlediska škodlivý pro zdraví i dlouhověkost.
Zdá se, že jogíni na himálajských náhorních plošinách (kde je nedostatek kyslíku!) znali a po staletí využívali výhody hypoxie. A tak přichází na řadu cvičení. Cvičení nebo jakékoli terapeutické sezení vždy začínáme tzv. očistným dýcháním. Tibetská medicína vysvětluje, že čistí energetické kanály, vyhání stagnující větry a odstraňuje blokády. Pomáhají také ke zklidnění, uvolnění a většímu soustředění.
Zde se nadechneme jednou nosní dírkou, zadržíme dech a vydechneme druhou. Můžeme si představit, jak dovnitř vchází čisté světlo a vydechujeme tmavý kouř se všemi blokádami a nečistotami z našeho systému.
Vysvětlím vám, co se děje při tomto druhu dýchání z vědeckého hlediska. Vdechování pouze jednou nosní dírkou vytváří v dýchacích cestách větší odpor. Zkuste se nadechnout normálně a pak se zavřenou jednou nosní dírkou - ucítíte, jak vaše bránice pracuje intenzivněji. Bránice je váš hlavní nádechový sval a můžete ji tímto způsobem trénovat, abyste zlepšili funkci plic. Bylo také zjištěno, že zlepšuje astma, apnoe a srdeční selhání. V době Covidu jistě chcete, aby vaše plíce pracovaly správně. Silnější bránice také znamená lepší trávení a pomoc při pálení žáhy a refluxu jícnu (GERD).
Tradičně se opakuje nejméně 9krát (pravá nosní dírka, levá nosní dírka a obě 3x), ale abyste dosáhli výše uvedených zdravotních účinků, měli byste ji provádět asi 7-10 minut denně. Zde se můžete podívat, jak ji správně provádět.
Kompletní soubor cvičení Nejang obsahuje 24 cviků, z nichž každý je zaměřen na určitý orgán nebo nerovnováhu. Dnes se s vámi podělím jen o několik z nich a později se můžete připojit k online nebo živé lekci.
Zhluboka se nadechněte a zadržte dech v podbřišku (připomíná vázu naplněnou pránou). Během zadržování dechu otočte břicho 7krát doprava a 7krát doleva. Krátce vydechněte a část vzduchu ponechte uvnitř. Opakujte 7krát. Toto cvičení zahrnuje výhody zadržování dechu (měli byste trénovat, abyste postupně zvyšovali svou toleranci vůči hypoxii) a je skvělým povzbuzovačem metabolismu. Pomáhá trávení, hubnutí, uvolňuje zácpu, zvyšuje vnitřní teplo a sílu. Udržuje optimální funkci všech orgánů v břiše a v pánevní oblasti.
Se zadrženým dechem třete a masírujte každou část těla 3x, začněte obličejem, pak hlavou, krkem, pažemi, zády, nohama, trupem, břišními stranami a rukama. Na závěr zhluboka vydechněte se zvukem ha a protřepejte tělo. Pročišťuje všechny energetické kanály, povzbuzuje, uvolňuje napětí a emoční blokády. Po opakování 3, 5 nebo 7krát se posaďte nebo položte a užívejte si jemných změn, které přináší.
Poznámka: Nejedná se o lékařské doporučení. Pokud chcete cvičit zadržování dechu nebo jiné druhy jógových cvičení, vždy se poraďte se svým lékařem.
Dr. Nida Chenagtsang, Nejang - Tibetská samoléčebná jóga, SkyPress, 2019
David A. Sinclair, Liefspan - Proč stárneme a proč nemusíme, Atria Books, New York, 2019