Nedávno mi tchán ukázal plody ze své zahrady. Švestky a meruňky padaly nezralé a nepoškozené bez viditelného důvodu. Rozřízl švestku a viděl, že semínka jsou uprostřed kolmo prasklá. Tchán si lámal hlavu nad tím, co by mohlo být příčinou, hledal odpověď a zjistil, že je to způsobeno nedostatkem bóru.
Bez bóru plody nemohou dozrát. Bór se podílí na růstu buněk a zajišťuje strukturální integritu buněčných stěn, zejména v rychle rostoucích částech, jako jsou reprodukční struktury. Symptomy se u různých druhů projevují různě, ale obecně zahrnují zakrnění a deformaci rostoucí špičky, která může vést k odumření špičky, křehkému olistění a žloutnutí špiček listů. Je třeba také poznamenat, že pro vstřebávání bóru rostlinami je nezbytné dostatečné množství vápníku v půdě.
Zamyslete se nad tím, co bór dělá ve vašem těle.
Jedná se o mikroprvek, který je nezbytný pro hormonální funkce, metabolismus vitaminu D, zdraví kostí a mozku a hojení ran. Zde jsou některé hlavní funkce bóru:
Pokud vás zajímá, jak je to možné, přečtěte si tento vědecký článek.
Nedostatek bóru může přispívat k nerovnováze pohlavních hormonů, zejména k hormonálnímu deficitu, jako je nízká hladina estrogenu u žen nebo nízká hladina testosteronu u mužů, k osteoporóze, artritidě, hypertyreóze a poruchám funkce nervového systému.
Odkud získáváte bór?
Z rostlin: avokádo, ovoce (broskve, rozinky, sušené švestky, černý rybíz, hrušky, jablka), zelenina (celer, mrkev, brokolice, petržel, cibule), ořechy a luštěniny (fazole, čočka, cizrna).
S využíváním půdy a vyčerpáním živin způsobeným člověkem se však obsah minerálních látek (včetně bóru) přijímaných rostlinami v průběhu času výrazně snižuje. Z tohoto důvodu nestačí spoléhat se pouze na příjem ovoce a zeleniny. Poté, co jsem si nechal prostřednictvím funkční medicíny udělat analýzu minerálů ve vlasové tkáni, byl jsem šokován, když jsem zjistil, jak jsem ochuzen o bór! (Netřeba zmiňovat, že moje strava je poměrně bohatá na spoustu různých rostlin a živin).
Pokud vás tedy trápí hladina hormonů a máte některý z výše uvedených problémů, možná budete chtít vyzkoušet suplementaci bórem, zejména pokud jste již po určitou dobu výrazně změnili stravu a životní styl. A ideálně si nechte udělat testy na minerály a toxické prvky z vlasů (jako https://www.biomol.pl/en/who-we-are, nebo http://nordiclabs.com/EDetail.aspx?id=989#) nebo červených krvinek (ty ukazují dlouhodobý stav).
Doporučená dávka bóru je od 3 mg/den do maximálně 20 mg/den. Za dobrý doplněk hormonální rovnováhy považuji 6mg/den po dobu několika měsíců v roce. Nejlepší formy k užívání jsou glukonát boru a/nebo citrát boru. Užívejte ho s jídlem.
Kontraindikace
Nedoporučuji ji v případě hyperestrogenismu (jako je endometrióza nebo rakovina prsu) nebo vysoké hladiny testosteronu.
Další tipy týkající se plodnosti, hormonů a celkového zdraví najdete v mé aplikaci o tibetské a funkční medicíně a online kurzech!
Literatura
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ - Na boru není nic nudného!