Potraviny pro větrné typy a duševní zdraví

17 září, 2020

Z pohledu Sowa Rigpa je stav našeho duševního zdraví založen především na rovnováze elementu Vítr (rLung humor), zejména na životodárném Větru, který se nachází v naší hlavě. Existuje několik faktorů, které ovlivňují naši fyzickou a duševní pohodu. Zatímco někteří lidé se mohou narodit s genetickou predispozicí k určitým nerovnováhám, jiní se mohou stát obětí stejných nerovnováh v důsledku působení vnějších faktorů, jako je životní prostředí, strava a životní styl, které mohou vyvolat epigenetické změny aktivující genové projevy, aniž by se změnila sekvence DNA.

Sowa Rigpa, tradice zaměřená na energii, podobně jako ájurvéda a další východní lékařské systémy, popisuje, že se rodíme s různými poměry 5 prvků, což nás řadí do jedné ze 7 kombinací humorální konstituce nebo typologie. Tyto humory větru, žluči a phelgmu určují stavbu našeho těla, metabolismus, temperament a naše sklony k určitým nerovnováhám. Zatímco svou konstituci ani geny nemůžeme snadno změnit (alespoň zatím ne), své zdraví jistě můžeme ovlivnit tím, co jíme a jak žijeme.

Ústava

Větrné (rLung) typy mají nervový systém, který má tendenci být snadno přebuzený. Jsou to často velmi citliví, kreativní a expresivní lidé, kteří jsou hluboce emocionální. Mohou mít potíže se soustředěním a mohou lehce spát nebo trpět nespavostí. Tyto typy mají také tendenci snadno hubnout kvůli nestabilnímu metabolismu a mohou se potýkat s nepravidelnou a tvrdou stolicí. Mohou mít suchou kůži, řídké vlasy, studené končetiny a migrující bolesti[1].

Plicní typy považuji za podobné vysoce citlivým osobám, což je termín, který zhruba před 30 lety zavedla Dr. Elaine Aronová[2].

Charakteristiky živlu Vítr se projevují jako lehký, suchý, chladný, pohyblivý, drsný a tvrdý. Sowa Rigpa říká, že lidé s touto vrozenou převahou mohou nemít rádi chladná, suchá a větrná místa. Konzumace lehkých jídel, jako jsou saláty a zelenina, jinak zdravých, nemusí být tak uspokojivá a konzumace kávy a energetických nápojů může nepříjemný pocit ještě zhoršit. Navíc je sráží nedostatek spánku, který může být nesnesitelnější zejména s přibývajícím věkem. Taková vrozená dominance tohoto prvku předurčuje člověka k poruchám větru, počínaje nespavostí, úzkostí, bipolární poruchou a celou řadou neurologických poruch. Nadbytek Větru navíc může zhoršit všechny ostatní poruchy jakýchkoli orgánů. Je tedy zásadní mít jej pod kontrolou.

Citlivá roční období

Psychiatři vědí, že v létě vždy dochází k nárůstu úzkosti, záchvatů paniky, psychóz a dokonce i sebevražedných pokusů. Zdá se, že nárůst světla, delší dny a kratší noci ovlivňují náš cirkadiánní rytmus a zvyšují živel Vítr. Podle Sowa Rigpy se Vítr hromadí na jaře, uklidňuje energie flegmy nahromaděné během zimy a plně se projevuje v červenci a srpnu. Druhým obdobím, kdy je Větru nadbytek, je začátek zimy, kdy dochází k nárůstu deprese (nedostatku světla).

Potravinový prostředek

Zjednodušeně řečeno, dieta Sowa Rigpa je založena na principech chuti a síly. K uklidnění Větru (rLung) používá jídla opačných vlastností (alopatie): teplá, těžká, měkká a mastná jídla.

Zde je doporučení tisícileté zkušenosti:

  • Masový a kostní vývar - dlouho vařený po mnoho hodin je nejlepší s trochou vína nebo jablečného octa, kořenovou zeleninou a kořením. Není nutné jíst hodně masa, ale vývar má skutečně léčivé účinky na mnoho aspektů našeho zdraví, včetně udržování zdravého střevního mikrobiomu a nervového a hormonálního systému.
  • Tuk a oleje - tj. sezamový, avokádový a olivový olej, máslo a zejména ghí. K vaření lze použít také kokosový olej (nebo ghí), který snese větší odpor při vyšší teplotě, takže je bezpečnější než jakékoli oleje ze semen. Používání sádla a kostní dřeně je pro Vítr obzvláště uklidňující, protože je těžké.
  • Semena a ořechy - zahřívají a zatěžují, obsahují oleje, bílkoviny a mnoho mikroživin. Doporučuji je před konzumací namočit nebo osmahnout, protože to usnadňuje trávení a asimilaci živin. Nejlepší jsou sezamová semínka nebo tahini a lněná semínka. Vhodná jsou také semínka chia díky obsahu omega 3.
  • Kořenová zelenina - těžké vlastnosti, které pomáhají větru "zakořenit". Jejich komplexní polysacharidy mají příznivé účinky na střevní flóru.
  • Cibule a česnek (vařené, ne syrové) - těžké, pikantní a teplé; přidejte je do vývaru a zeleniny. Mnozí buddhističtí učitelé nedoporučují jíst česnek a cibuli, protože nás uspávají, a tudíž nejsou ideální pro meditaci, ale jsou ideální při nerovnováze větrů!
  • Mléko a mléčné výrobky (bio a pouze pokud je snášíte) - těžké, ale ochlazující, takže nejsou vhodné při poruše flegmatu (Beken je složen z prvků Voda a Země). Vyzkoušejte bio domácí plnotučný jogurt, který může zklidnit rLung a také podpořit střevní flóru prospěšnými bakteriemi.
  • Koření - aromatické látky jako muškátový oříšek, hřebíček, anýz, kmín, kmín, skořice a ferula asafetida (neboli čertův trus - páchne jako peklo, ale je velmi účinná!) mohou Vítr uklidnit.

Vegetariánům bych doporučil jíst více semínek a ořechů, zejména lnu a chia (omega 3). Zeleninu (kořenovou a zelenou, jako jsou kopřivy, špenát, kapusta) by měli jíst teplou, vařenou, pečenou nebo smaženou, ne tolik syrovou. Vyvarujte se "obilninářství" tím, že nebudete dělat z obilovin hlavní část jídla, protože lektiny v obilovinách mohou dráždit střevní sliznici, která je silná jen asi 1,5 mm, a vyvolávat celou řadu poruch. Často přidávejte pekařské droždí (suché, neaktivní) kvůli obsahu vitaminů skupiny B nebo užívejte doplněk stravy (zejména B12). Doplňujte také vitamin D3 s K2, zinek a omega 3 (nyní dostupné z fytoplanktonu, nejen z ryb) nebo další, v závislosti na vašem zdravotním stavu.

Recepty na plíce zde


Odmítnutí odpovědnosti

Tento článek neposkytuje lékařské rady ani nenahrazuje standardní zdravotní péči. V případě jakýchkoli zdravotních problémů se obraťte na svého místního poskytovatele zdravotní péče. Autor nenese odpovědnost za případné zdravotní následky, které se mohly objevit po přečtení tohoto článku.

Příště přijde na řadu:

Potraviny pro typy požárů a zánětů

Potraviny pro flegmatické typy a metabolické poruchy

Literatura

[1] Kořenová tantra a vysvětlující tantra tradiční tibetské medicíny, Yuthok Yonten Gonpo.

[2] https://hsperson.com

arrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram